Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Myčky nádobí

Jak vybrat myčku nádobí?

Investovat do myčky nádobí se rozhodně vyplatí, ušetří vám totiž čas i peníze. Myčka se stala nezbytným pomocníkem moderní domácnosti.

 

Rychlé odkazy:

 

1. Vestavná nebo volně stojící?

Při zařizování nové kuchyně je rozhodování snadnější, použití vestavné myčky není v takovém případě problém. Jsou nabízeny v šíři 45 cm a 60 cm, mají uzpůsobené rozvody pro vestavbu, stejně tak i čelní dvířka, u nichž je počítáno s montáží desky odpovídající designu kuchyně.

2. Jaká energetická třída?

U myček, jako u všech domácích spotřebičů, je dobré vybírat spotřebiče s co nejmenší el. spotřebou. Označují se písmeny A, B. Nejlepší výrobky jsou označeny A+. U myček se udávají ještě další kritéria. Účinnost mytí a účinnost sušení.

 

3. Co je to variabilní vnitřní uspořádání?

To, co jednotlivé myčky značně odlišuje, je vnitřní členění prostoru a nabídka doplňků, pomocí nichž stoprocentně využijete celý prostor myčky.

 

4. Jaké nádobí patří do myčky?

Správným naskládáním zvýšíme užitek i účinnost. Základním pravidlem pro plnění myčky je dávat těžké nádobí dolů a lehké nahoru. Pro lepší umytí je dobré střídat velké a malé talíře, aby se voda dostala všude.

 

5. Jak myčka umývá nádobí?

Předoplach

Začíná po zapnutí myčky. Jakmile dojde k napuštění správného množství vody, její přívod se zastaví a dojde k zapnutí čerpadla. Čerpadlo žene vodu pod tlakem do ostřikovacích ramen a tak spustí první omývání špinavého nádobí od hrubých nečistot.

Mytí

Je druhým a také nejdůležitějším krokem. Napuštěná voda je ohřátá na přednastavenou teplotu, dávkovač uvolní mycí prostředek (prášek nebo tabletu) a nádobí je zbaveno všech nečistot. Špinavá voda se vypustí a na řadu přichází oplach.

Oplachování a leštění

Probíhá většinou v několika fázích studenou vodou, kdy jsou dokonale odstraněny zbytky saponátů. Poslední oplach zajistí horká voda s dávkou leštidla pro rovnoměrný odtok vody z povrchu nádobí.

Sušení

Je úplným závěrem celého procesu mytí nádobí. Díky leštidlu voda z nádobí sklouzne a nevytvoří tak šmouhy a kapky na povrchu. Zbylá vlhkost se samovolně odpaří a zkondenzuje na chladnější části myčky nebo je smíchána se studeným vzduchem a vypouštěna ven z myčky.

 

6. Jaké teploty má myčka?

40 °C - vhodné na mírně zašpiněné nádobí
50 °C - při této teplotě dochází k nejlepšímu využití enzymů obsažených v pracích prostředcích
60 - 65 °C - vhodné na mytí běžně zašpiněného nádobí
70 °C - intenzivní program pro velmi špinavé nádobí
 

 

7. Další pojmy

Počet sad

Myčky jsou dodávány v různých vnitřních velikostech tak, aby vyhovovaly jak malým, tak i velkým domácnostem. Myčky nabízí prostor pro 15, 12, 9 nebo 5 standardních IEC jídelních souprav. Jedna souprava = mělký, hluboký a dezertní talíř.

Účinnost mytí

Hodnota, která je získána porovnáváním umytého nádobí, při úplném obsazení myčky (dle specifikací výrobce), a teplotě mycí vody 60 °C. Následně se myčky dělí do skupin A až G, přičemž A je účinnost nejlepší.

Účinnost sušení

Hodnota, která vznikne porovnáním vysušeného nádobí při úplném obsazení myčky ( dle specifikací výrobce). Dle počtu kapiček zbytkové vody se pak nádobí boduje a na základě výsledků několika měření je stanovena účinnost sušení.

Spotřeba vody

Ekvivalent k energii. I zde je dobré se snažit spotřebu minimalizovat.

Aquastop

Aqua Stop je komplexní systém prevence proti úniku vody z pračky nebo myčky, který je schopen předejít riziku vyplavení bytu či domu.

Anti-bacteria

Tato funkce (přip. program) garantuje odstranění 99,9 % bakterií z nádobí.

Eco

Tento program využívá enzymatické mycí prostředky nové generace. Je určený na umývání běžně anebo silněji zašpiněného nádobí, na kterém jsou zaschlé zbytky jídla, s nižší spotřebou elektrické energie. Teplota vody: 50 °C.

Multizone

Volba vícezónového mytí (možnost mýt v horním nebo dolním koši).

Noční program

Speciální program vhodný pro noční chod myčky - hlučnost dosahuje pouze 39 dB.

Odložené mytí

Funkce, která umožňuje odložit mytí (o 1-24 hodin) a automaticky zapnout myčku tehdy, když to uživateli nejvíce vyhovuje.

Party program

Speciální program a sada držáků pro mytí až 48 skleniček.

Program pro intenzivní mytí (Intensive)

Doporučuje se pro umývání silně zašpiněného nádobí (hlubší hrnce). Nádobí před umýváním není třeba oplachovat ani předmývat. 6. smysl zvolí teplotu vody od 60 do 70 °C.

Rychlé 40 °C

Umývání mírně zašpiněného nádobí, na kterém nejsou zaschlé zbytky. Nádobí je umyté už za 30 minut. Při malém množství nádobí je tento program nejúspornější. Teplota vody: 40 °C (u úzkých myček teplota vody 35 °C).

Poloviční náplň

Volba pro každodenní mytí nádobí. Každý z košů naplníte jen z poloviny a nemusíte čekat, než se zaplní plná kapacita myčky. Ušetříte tak až 20 % vody, času a energie.

Sklo

Umývání jemného skla a sklenic, které nesnesou příliš teplou vodu -  Teplota vody: 40 - 45 °C.

Tablet program

Program vhodný pro používání tablet 2 v 1 / 3 v 1 / 4 v 1 / 5 v 1.

Studené předmytí

Opláchnutí nádobí, které se bude umývat později.

Posledním kritériem je cena, ta se pohybuje od 6000 až po 50 000. Kvalitní a dobře vybavené přístroje se cenově pohybují kolem 17 000 -20 000 korun.

Porovnat myčky nádobí