Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Myčky nádobí

Jak vybrat myčku nádobí?

 
Pro komfortní a ekologickou domácnost.
 
 
 
 
Dnes už neplatí, že myčka je luxus určený jen bohatým. Postupem času se stala součástí běžné výbavy domácností. Myčka nádobí nejen umyje, ale i vysuší. Šetří váš čas, ale také spotřebovanou vodu a energii na její ohřev, a tím tedy i váš rozpočet. Proto je její používání komfortní a zároveň ekologické. 
 
Instalovat ji můžete všude tam, kde je přívod vody, energie a odpad. 
 
 
 
 

Volně stojící, vestavná nebo stolní myčka

 
Volně stojící myčky jsou solitérní přístroje, které mohou stát samostatně, nezávisle na rozmístění dalšího nábytku. Vyrábějí se v šířkách od 45 do 65 cm a výšce 85 cm, mohou být ale i vyšší, až 93 cm. Některé nabízejí i možnost podstavby. To znamená, že lze sejmout horní desku a zasunout přístroj pod kuchyňskou linku. Panel s ovládacími prvky je vždy čelně v horní části dveří. 
 
 
 
Vestavné myčky jsou určené k zabudování do kuchyňské linky. Tomu jsou přizpůsobené jejich rozměry a také ovládací panel, který je vždy umístěn v horní hraně dveří. Některé typy jsou tzv. polointegrované, to znamená, že krycí panel nezakrývá celé dveře, ale nechává odkryté ovládání umístěné na dveřích vpředu.
 
 
 
 
Stolní myčky jsou malé přístroje určené pro jedno až dvoučlenné domácnosti. Jsou vysoké do 45 cm, ideálně k umístění na kuchyňské lince.
 
 
 

 

 

6 parametrů, na které se při výběru myčky zaměřit

 

1. Rozměry a kapacita 

Kapacita myčky je udávána počtem sad nádobí, které se do ní dají umístit najednou. Platí jednoduchý vztah – čím větší rozměry myčky, tím větší kapacita. Sadou nádobí se rozumí mělký, hluboký, dezertní talíř, hrnek nebo sklenice a příbor. Nezahrnují se hrnce, které pochopitelně zaberou nejvíce místa. 
 
Úzké modely (do 45 cm) pojmou 8 až 10 sad, do širších myček (cca 60 cm) se vejde 12 až 15 sad nádobí. Užší myčky jsou ideální pro dvoučlenné domácnosti, početnější rodina vytíží větší přístroj.
 
Vestavné myčky mají výšku 82 cm, volně stojící jsou vyšší, a důležitý rozměr je i hloubka, ta se u všech typů pohybuje mezi 55 a 63 cm. 
 
 

2. Vnitřní uspořádání

Kolik nádobí myčka pojme, je závislé na uspořádání vnitřních košů a jejich variabilitě. Měly by být vyjímatelné se sklápěcími trny. Výhodné je, když lze polohu koše v myčce měnit. Taktéž je praktický vyjímatelný košík či zásuvka na příbory. Oceníte přihrádky na drobnosti a klipy na ostré nože. 
 
Do zásobníku ve dveřích se umísťuje mycí prostředek a leštidlo, zásobník na sůl bývá na dně.
 
 

3. Mycí programy a funkce

Myčky se od sebe liší množstvím programů. Prvních pět níže uvedených má naprostá většina myček, jednotliví výrobci pak vybavují přístroje dalšími speciálními programy.
Některé myčky disponují i tlačítkem pro okamžité zastavení mycího cyklu.
 
 
 
Tip pro optimální mytí: Většina výrobců mycích tablet uvádí jako ideální teplotu pro nejlepší využití enzymů v tabletách 50 °C.
 
 

4. Spotřeba vody a energie

Spotřeba vody je velmi sledovaný parametr, který se zlepšuje s každou další 
přístrojovou generací. Nejšetrnější modely umyjí nádobí v cca 11 litrech vody, nejméně šetrné spotřebují 20 l. Pro srovnání uveďme, že při ručním mytí 12 sad nádobí spotřebujeme 40 až 44 l vody. Myčka je tedy oproti ručnímu mytí až 4krát úspornější.
 
Co se týče spotřeby el. energie – u většiny modelů se v úsporném programu dostanete pod 1 kWh, hlavní program bývá energeticky náročnější, ale i ten by se měl vejít pod 1,4 kWh.
 
 
 

5. Délka mycího cyklu

Cílem je dosáhnout co nejlepšího umytí při současné úspoře vody a elektrické energie. Při optimalizaci těchto parametrů se ale také zároveň prodlužuje mycí cyklus. Standardní doba mytí je od 2 do 3,5 hodiny. Ekologické programy trvají ještě déle, až 4 hodiny. Intenzivní mycí programy jsou kratší, ovšem za cenu výrazného zvýšení spotřeby vody i energie.
 
 
 

6. Hlučnost

O hlučnost se zajímejte zejména v případě, že bydlíte v malém bytě, kde zvuky z kuchyně ovlivňují akustickou pohodu v obývacím pokoji či ostatních částech bytu. Na trhu jsou tiché myčky s hlučností 40 dB, tuto hodnotu najdete často i u lednic. Hranice komfortu je přibližně 50 dB, hodnota 60 dB by neměla být překročena.  
 
 
 
 

Údržba myčky

 
Podle návodu výrobce a četnosti používání myčky je nutné čistit filtr od zbytků jídla a mastnoty. Dále se doporučuje nechat jednou za čas (např. po proběhnutí 50 mycích cyklů) zapnout myčku bez nádobí na program s nejvyšší teplotou a vložit do ní prostředek určený k čištění myček. Koupíte ho běžně v drogerii. Tím se myčka vydezinfikuje a zbaví usazenin vodního kamene. Ty se tvoří tím více, čím tvrdší máte vodu.
 
 
 
 

Jak vkládat nádobí do myčky a které nádobí do ní vůbec nepatří?

 
Těžké nádobí skládejte do spodního koše, lehké nahoru. Mějte také na paměti, že některé nádobí vyžaduje ruční mytí, mytí v myčce by ho mohlo trvale poškodit.
 
Jedná se o:
  • dřevěné nádobí: vařečky, prkýnko, stěrka
  • pánve a nože s dřevěnou rukojetí
  • měděné, stříbrné, hliníkové nebo zinkové nádobí
  • pánve a formy s teflonovým povrchem
  • plastové nádobí, na kterém nenajdete značku myčky
  • nádobí se zdobením s kovovými přísadami (např. zlatým proužkem)

 

Porovnat myčky nádobí